۸ عادت ساده‌ی صبحگاهی که زندگی شما را متحول می‌کند

احتمالا عبارت «سحرخیز باش تا کامروا شوی» را بارها و بارها شنیده اید و تا اندازه ای نیز آن را باور دارید. در مطالعه سال ۲۰۰۹ میلادی (۱۳۸۸ شمسی) دانشگاه «لایپزیگ» نشان داده شد که افرادی که صبح زود از خواب بلند می شوند، در مقایسه با دیگران افراد فعال تری به شمار می آیند.
اما لازم است بدانید که صبح زود بیدار شدن به تنهایی نمی تواند موثر واقع شود بلکه انجام برخی از کارهایی که مسیر ذهنی افراد را به سمت مثبت گرایی پیش می برد، تمایزهایی را در میان افراد به وجود می آورد.
این امر بدان معناست که صبح زود بیدار شدن و لم دادن در مقابل تلویزیون، نمی تواند عادت مفیدی برای شروع یک روز باشد بلکه برای شروع یک روز خوب بهتر است که از عادات سازنده ای کمک بگیرید. در ادامه ۸ مورد از چنین عاداتی را برای تان برخواهیم شمرد که انجام آنها برای تان بسیار مفید خواهد بود. این موارد را با هم مرور می کنیم:
هر چقدر هم دشوار باشد، صبح زود از خواب بلند شوید

1288395_438

شاید خبر چندان خوبی برای شب زنده داران نباشد اما عادات موثر افراد موفق نشان می دهد که در حدود ۹۰ درصد از آنها در روزهای کاری زودتر از ساعت ۶ صبح از خواب بلند می شوند. به عنوان مثال مدیر اجرایی «دیزنی» ساعت ۴:۳۰ دقیقه صبح بلند می شود و شروع به مطالعه کردن می کند. «جک دورسی» مدیر توئیتر نیز صبح ها ساعت ۵:۳۰ دقیقه پیاده روی می کند.

برای انجام این کار لازم است که شب ها زودتر خوابیده و روند فعال تری را در هنگام صبح به کار گیرید.

.
روز خود را با فعالیت ورزشی آغاز کنید

1288394_982

حتی اگر پرمشغله ترین فرد روی زمین هم باشید می توانید اندک زمانی را به ورزش صبحگاهی اختصاص دهید. «اورسولا برنز»، مدیر اجرایی شرکت زیراکس، دو روز در هفته ساعت ۶ صبح ورزش می کند. «باراک اوباما» رئیس جمهور اسبق آمریکا نیز صبح خود را با ورزش آغاز می کرد. «جک دورسی» نیز هفت دقیقه ورزش صبحگاهی به طور مداوم در برنامه خود دارد.

اگر افراد پرمشغله این چنینی فرصت انجام ورزش کردن را دارند، بی شک شما هم می توانید فرصتی را به انجام این کار اختصاص دهید.

.

یک صبحانه خوب میل کنید

1288396_565

مطالعات نشان می دهند که برای داشتن انرژی لازم برای طول روز بهتر است که از خوردن برخی از مواد غذایی آماده و یا سریال های پر از کربوهیدرات پرهیز شود و به جای آن خوراکی های محتوی پروتئین بیشتر همچون تخم مرغ جایگزین شود. این کار سبب کم شدن اشتهای شما در طول روز خواهد شد.

.
پروژه هایی که در اولیت زندگی تان قرار دارند را پیگیری کنید.

1288397_459

سکوت و آرامش صبحگاهی زمان مناسبی برای انجام پروژه های مهمی است که به تمرکز بیشتری نیاز دارند. توصیه می شود که این زمان را به تفکر در مورد پروژه های مهم زندگی خود اختصاص دهید و بر روی آنها تمرکز کنید.

.
روی پروژه ها و برنامه های جانبی کار کنید

1288398_907

وقتی تمام طول روز را در داخل جلسات به سر ببرید، خسته و گرسنه شوید و برای خوردن شام نیز به دنبال گزینه ای باشید، دچار سردرگمی خواهید شد. شاید به همین دلیل نیز، افراد موفق، یک ساعت زودتر از شروع رسمی روز به انجام فعالیت های خود مبادرت می کنند.
یکی از استادان تاریخ دانشگاه شیکاگو می گوید، در ساعات بین ۶ تا ۹ صبح به بررسی کتابی در مورد سیاست های مذهبی در غرب آفریقا می پردازد. در این زمان مقاله ها و مطالب مرتبط را مطالعه می کند که بسیاری از آنها در روند تدریس به او یاری می رسانند. وی بر این باور است که این کار با تکرار و عادت شکل گرفته است. «لودویگ بتهوون»، «جان میلتون»، «کرت وانه‌گت»، «مایا آنجلو» و «ویکتور هیوگو» نیز بسیاری از پروژه های مهم خود را در هنگام صبح انجام می دادند.

.
با همسرتان صحبت کنید

1288399_152

احتمالا بعد از انجام کارهای روزانه، خسته هستید و این امکان وجود دارد ک نتوانید ارتباط موثری با همسر خود داشته باشید به همین دلیل نیز توصیه می شود که صبح ها که انرژی بیشتری نیز دارید این کار را انجام دهید.
برخی از زوج های موفق همچون مدیر اجرایی BlackRock و همسرش، صبح ها زمانی را به بررسی وضعیت زندگی و تهیه فهرست کارهایی را که باید در طول هفته انجام دهند، اختصاص می دهند.

.
از سکوت لذت ببرید

1288400_259

زندگی پرمشغله و شلوغ امکان آرامش کمتری را به شما می دهد. اما اگر زمانی را به تفکر در آرامش صبحگاهی اختصاص دهید، وقت خود را تلف نکرده اید. تلاش کنید که شروع روزتان با اندکی تامل آغاز شود. در این زمان مدیتیشن کنید، به موفق های آینده خود بیاندیشید، عبادت کنید و از تمام چیزهایی که به شما داده شده تشکر کنید. این کار سبب خواهد شد که در مبقی روز نیز، اندیشه های متعالی داشته باشید.

.
کاملا به برنامه ریزی شب گذشته خود، پایبند باشید

1288401_677

مهم نیست که چقدر زود از خواب برخیزید اما اهمیت دارد که چگونه یک روز موفق را با توجه به برنامه ریزی هایی که در شب گذشته انجام داده بودید، پایه ریزی کنید. خوب است هر آنچه برای شروع روزتان لازم است را در دسترس و آماده داشته باشید.
به عنوان مثال مطمئن شوید که تمام چیزهایی که برای آماده کردن صبحانه به آنها احتیاج دارید را تهیه کرده و در منزل دارید و فهرستی را برای روز بعد تهیه کنید. برنامه ریزی منظم سبب خواهد شد که زمان بازگشت به منزل و پس از ساعات کاری استراحت کرده و برای روز بعد آماده شوید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *