با این ۱۰ رفتار یک کارمند موفق باشید

01 

چرا به نظر می‌رسد که بعضی افراد خیلی راحت نردبان ترقی را در اداره بالا می‌روند درحالیکه برخی دیگر سالیان سال همانجایی که بودند باقی می‌مانند؟
ممکن است فکر کنید که فقط به این دلیل است که این افراد قابلیت‌های بیشتری برای موفقیت دارند مثل مغز خوب، استعداد و پارتی. اما چیز دیگری هم به همین اندازه اهمیت وجود دارد: رفتار

دکتر مارتین سلیگمان، نویسنده کتاب خوش‌بینی دریافته است که رفتار عامل تعیین‌کننده بهتری برای موفقیت است نسبت بهIQ، تحصیلات و سایر عوامل. او دریافت که افراد مثبت سالم‌تر زندگی می‌کنند و روابط بهتری داشته و در کارشان پیشرفت بیشتری می‌کنند. همچنین دریافته که افراد مثبت‌اندیش پول بیشتری هم در می آورند.
هرکسی می‌تواند رفتاری درست داشته باشد. مهم نیست که اهل کجا باشید یا استعداد ذاتیتان چقدر باشد، رفتار صحیح تفاوت بزرگی در کار شما ایجاد خواهد کرد. سعی کنید این ۱۰ رفتار را جزء خصایص خود درآورید تا همیشه کارمندی موفق باشید:

  1. من مسئول سرنوشت خود هستم.

اگر در سراسر زندگی کاری خود منتظر اتفاقی هیجان‌انگیز باشید، احتمالاً انتظارتان طولانی خواهد شد. متخصصین موفق کسانی هستند که خودشان بیرون می‌روند و این اتفاق را به‌وجود می‌آورند. پس سعی کنید به طریقی متفاوت‌تر به کار خود نگاه کنید. کارتان را تا حد نهایت پیشرفت بالا خواهید برد و مسئول آن فقط و فقط خودتان هستید.

  1. هر چیزی ممکن است.

 فکر می‌کنید هیچوقت نمی‌توانید به مقام نایب رئیس شرکت ارتقاء پیدا کنید؟ پس مطمئن باشید که نمی‌توانید. یادتان باشد: اگر فکر کنید که نمی‌توانید، به احتمال خیلی زیاد نخواهید توانست.

  1. هیچکاری آنقدر کوچک نیست که خوب انجامش دهید.

هیچوقت نمی‌دانید که دیگران متوجه شما خواهند شد یا نه. این یک دلیل برای این است که به کارتان افتخار کنید به همه آن. مدیرعامل شرکتی می‌گفت که اولین کارش این بوده که ذخیره انبار را چک کند و خیلی زود به خاطر تلاش‌های خود و کار خوبش شناخته شد. دفعه بعدی که می‌خواستید کارتان را سرهم‌بندی کنید چون فکر می‌کنید کسی متوجه کار شما نیست این را به یاد داشته باشید.

  1. تک تک افراد یک ارتباط مهم برای شما تلقی می‌شوند.

با اینکه لازم است در محیط کار خشن باشید، اما می‌توانید با اطرافیان خود با مهربانی رفتار کنید. فکر می‌کنید اهمیتی ندارد که رابطه‌ی خوبی با منشی مدیرعامل برقرار کنید؟ مطمئن باشید که خیلی کمکتان خواهد کرد. با اطرافیانتان مودبانه رفتار کنید چون نمی‌دانید این آدم‌ها کجا به دردتان خواهند خورد.

  1. من برای انجام اینکار و … کار بالاتر از این ساخته شده‌ام.

اگر تمام روز را به این فکر کنید که برای انجام آن کاری که مسئولیتش را گرفته‌اید ساخته نشده‌اید، کارایی‌تان به‌شدت پایین خواهد آمد. ممکن است کارتان به طور کامل با شما سازگار نباشد اما کارمندان موفق طوری رفتار می‌کنند که انگار کار رویاهای خود را دارند، مهم نیست که کارشان چه باشد.

  1. اینکه چه می دانم کافی نیست، اینکه چه کسانی را می شناسم هم مهم است.

کارمندان موفق از اهمیت ارتباطات چه داخل و چه خارج از شرکت باخبرند. باید بتوانید فعالانه ارتباطاتی تخصصی برای خود جور کنید. همکارتان را برای ناهار بیرون دعوت کنید. بعد از کار با چند نفر از همکارانتان به رستوران یا کافه بروید. عضو انجمن تخصصیتان شوید. برای آینده‌تان ارتباط‌سازی کنید.

  1. چه کار دیگری می‌توانم انجام دهم؟

از آنجا که سرنوشتتان دست خودتان است، برای پیدا کردن راه‌های ارتقاء و پیشرفت در کارتان، باید به خود کارتان توجه کنید. برای گرفتن یک پروژه اضافی داوطلب شوید. یک مهارت تازه یاد بگیرید که توجه بالا دستی‌ها را به شما بیشتر کند. برای کمک به همکارانتان تا دیر وقت سر کار بمانید. کارمندان موفق کسانی نیستند که فقط کارشان را انجام دهند و بعد محل کار را ترک کنند. آن‌ها دنبال راه‌های دیگری برای جلب توجه دیگران هستند.

  1. شکست راه را برای موفقیت باز می‌کند.

بااینکه اینطور به نظر می‌رسد که بعضی‌ها اصلاً در هیچ کاری با شکست مواجه نشده‌اند، واقعیت این است که شکست برای همه اتفاق می‌افتد. تفاوت بین افراد موفق و ناموفق در طریقه برخورد آن‌ها با شکست‌هایشان است. آن‌ها که به موفق می‌رسند کسانی هستند که از اشتباهاتشان درس گرفته و جلو می‌روند.

  1. من بزرگترین طرفدار خودم هستم.

منتظر این هستید که یک نفر در شرکت استعدادها و تلاش‌های شما را کشف کند؟ شاید دیگر وقتش رسیده باشد که شیپور تشویقتان را خودتان بزنید. درمورد دستاوردهایتان و کارهایی که برای شرکت کرده‌اید، حرف بزنید. کارمندان موفق می‌دانند چطور دستاوردها و موفقیت‌هایشان را بدون اینکه پرادعا به نظر برسند به گوش همه برسانند.

  1. دستگاه فرصت‌سنج من هیچوقت خاموش نمی‌شود.

بله، روزهایی خواهد بود که فقط می‌خواهید با وضعیت موجود شاد باشید اما یادتان باشد که کارمندان موفق همیشه دنبال فرصت‌های پیشرفت هستند. همیشه چشم‌ها، گوش‌ها و ذهنتان را برای یافتن فرصت‌های خوب باز نگه دارید چون نمی‌دانید که چه وقت فرصتی پیش می‌آید که روند کارتان را تغییر دهید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *