eLearnEver سوئد

WWS مالزی

آموزش مجازی فنی و حرفه ای mba

مقالات مدیریت کسب و کار و فناوری اطلاعات

_______________________________________

در این بخش گزیده ای از بهترین و جدیدترین مقالات در حوزه آموزش الکترونیک و آموزش مجازی ارائه می گردد:

ماموریت راهبردی آموزش الکترونیکی در ایران 1404

زمانی که از مفهوم دیپلوماسی عمومی سخن به میان می آید، دو اشتباه همیشگی در تفکرات راهبردی مدیریت کلان دیپلوماسی کشور رخ می نماید. اول اینکه این یک فرایند صرفا رو به خارج کشور است و دوم اینکه تمام این فرآیند باید الزاما در قالب ساختار دیپلوماتیک کشور انجام شود. در عین حال دستگاه دیپلوماسی کشور نمی داند در رویکرد کلان خود چه چیزی را باید صادر کند. از سوی دیگر مدیریت آموزشی کشور در قسمتهای مختلف بدون آنکه ماموریت راهبردی کلان خود را بشناسند درگیر اصلاحات بی نتیجه از درون یک ساختار معیوب است. در این نوشتار به بررسی ارتباط راهبردی دیپلوماسی عمومی و ماموریت کلان برنامه آموزشی کشور در قالب چشم انداز بیست ساله خواهیم پرداخت و نشان خواهیم داد یک تغییر نگرش نه چندان پیچیده در مفهوم ماموریت برنامه های آموزشی کشور چه تاثیرات شگرفی به خصوص در عرصه دیپلوماسی خواهد داشت. همچنین به اختصار نشان خواهیم داد که در این گذار موضوع فرهنگ عمومی جامعه، جهانی سازی، اقتصاد ملی و کارآفرینی چگونه قابل استحصال است. در پایان به این واقعیت تلخ دست خواهیم یافت که موافقان و مخالفان برنامه های دیپلوماسی عمومی و نظام آموزشی کشور، هیچکدام درک صحیحی از ماموریت خویش ندارند.

دانلود فایل مقاله

________________________________________

آموزش الکترونیکی از منظر مدیریت استراتژیک

نگرش موجود به آموزش الکترونیک ، آن را درچارچوب کوچک و در حد یک ابزار جدید آموزشی محدود می کند. اما چنانچه بستر یادگیری الکترونیکی را یک رسانه و رسانه رانیز حاوی پیام بدانیم و از سوی دیگر ارتباط مدیریت آموزش آنلاین را با مدیریت جامعه مورد مطالعه قرار دهیم به روشنی متوجه خواهیم شد که با یک فرصت طلایی برای استفاده از یادگیری الکترونیکی به عنوان بازوی استراتژیک برای بازخوانی و صدور مکتب دانش تمدنی (یا اندیشه توسعه) روبرو هستیم. این فرصت علاوه بر برآوردن نیازهای داخلی نقش بی بدیلی در رویکرد خارجی ملت-دولت ایفا خواهد نمود. از این رو تصمیم برای گسترش در مقیاس وسیع آموزش الکترونیکی یک انتخاب بهتر نیست، بلکه یک انتخاب ناگزیر و اضطراری است.

______________________________________
گذار از وعده به عمل در آموزش الکترونیکی میراث فرهنگی

در این نوشتار به تاثیرات نگرش استراتژیک به نقش آموزش الکترونیک در حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری پرداخته می شود. در عین حال همراه با ارائه مباحث نظری، نتایج عملیاتی آن نیز در برنامه سازمان استان اصفهان مورد بحث قرار می گیرد. این مقاله علاوه بر بازانگاری در نوع نگاه به آموزش الکترونیکی ، به راهکارهایی برای ایجاد کارآفرینی چند لایه، توسعه جغرافیائی و موضوعی آموزش مجازی در قالب یک سازمان و نتایج راهبردی سیاسی، اقتصادی و فرهنگی، از طریق آن خواهد پرداخت. ورود به این مبحث در اغلب سازمانها با ساده انگاریهائی همراه است که بی فرجامی برنامه را به همراه خواهد داشت. این نوشتار در تلاش است تا از ترکیب انواع تلاشهای ملی و بین المللی به درک عمیق تری از مدیریت و اجرای برنامه های آموزش الکترونیک دست یابد.
در این نوشتار مدلی ارائه می گردد که بر اساس تجربه در سازمان استان اصفهان و چند سازمان دیگر طراحی و تثبیت گردیده است.

ادامه مقاله

_______________________________________
آموزش الکترونیک ، کارآفرین استراتژیک

در این نوشتار به تاثیرات نگرش استراتژیک به نقش آموزش الکترونیک در حوزه کارآفرینی پرداخته می شود. در عین حال همراه با ارائه مباحث نظری، نتایج عملیاتی آن نیز در برنامه elearnever مورد بحث قرار می گیرد. این مقاله به راهکارهائی برای ایجاد کارآفرینی چند لایه، توسعه جغرافیائی و موضوعی کارآفرینی در قالب یک سازمان و نتایج راهبردی سیاسی، اقتصادی و فرهنگی، از طریق آموزش الکترونیکی خواهد پرداخت.

ادامه مقاله

_________________________
مقدمه ای بر آموزش الکترونیکی

با گسترده شدن فناوری اطلاعات و نفوذ وسایل ارتباط از راه دور به عمق جامعه ، ابزار ها و روش های آموزش نیز دچار تحول شدند. تحول این ابزار ها و روش ها در جهتی است که هر فرد در هر زمان و هر مکان بتواند با امکانات خودش و در بازه زمانی که خودش مشخص می کند مشغول یادگیری شود.
در سال های نه چندان دور آموزش از راه دور مطرح شد. این نوع آموزش ویژگی های خودش رو دارد و دارای مزایا و معایبی است. ابتدا آموزش به صورت مکاتبه ای بود و تنها راه ارتباط استفاده از نامه بود. با پیشرفت تکنولوژی و از همه مهمتر ارزان تر شدن هزینه استفاده از تکنولوژی، استفاده از ابزار های جدید تر برای انتقال دانش مطرح شد. با به وجود آمدن و گسترش اینترنت این پدیده جدی تر دنبال شد و ابزار ها و روش ها و استاندارد هایی برای آموزش الکترونیک مطرح شد و هر روز اصلاحات جدیدتری در این زمینه انجام می شود.در واقع می شه گفت آموزش الکترونیکی استفاده از ابزار های انتقال اطلاعات به صورت الکترونیکی (مثل اینترنت) برای انتقال اطلاعات و دانش است.
امروز اول راجع به دو کلمه training و learning صحبت می کنم. Training به معنی آموزش دادن است و learning به معنی یاد گرفتن است. در رویکرد سنتی از روش آموزش دادن استفاده می شود که چون همراه با زور و اجباره باعث افت تحصیلی دانش آموز می شود و حتی ممکن است مشکلاتی در خارج از محیط آموزشی برای دانش آموز پیش بیاورد. اما در رویکرد جدید از روش آموزش گرفتن استفاده می مس شود. چون در این روش فرد، خود می خواهد یاد بگیرد بنابر این زور و اجباری هم در کار نیست و در نتیجه مشکلات قبلی به وجود نه خواهد آمد.
بعد از اینکه با مفاهیم مقدماتی آموزش الکترونیک آشنا شدید بهتر است دامنه یادگیری آن را نیز بدانید. یا به عبارت بهتر، آموزش الکترونیک در چه محیط هایی و با چه ابزاهایی ارائه می شود. آموزش الکترونیک دامنه گسترده ای دارد و بسته به نوع استفاده و امکانات به چند دسته تقسیم می شود.

1. آموزش بر پایه وب: در این روش آموزش از طریق اینترنت خواهد بود. در اکثر موارد آزمون ها و ارائه مدرک هم از طریق الکترونکی و وب است. کلاس های درس ، یادداشت های درس، جزوه ها، اتاق بحث، پست الکترونیکی و غیره جزء ویژگی های این روش هستند و همگی برروی وب ذخیره می شوند. البته به علت انعطاف پذیری فوق العاده آموزش الکترونیک می توانید نحوه آموزش را به طریق دلخواه، مناسب با فعالیت خودتان، شرایط موجود و امکانات طراحی و پیاده سازی کنید؛ از این رو بعضی از ویژگی های گفته شده می توانند در سیستم شما وجود نداشته باشند یا ویژگی های دیگری جایگزین آن ها باشند.
2. آموزش مبتنی بر کامپیوتر: در این روش احتیاجی به اتصال به اینترنت و حتی به شبکه نیز نیست. مگر در موارد خاص. در این روش اطلاعات بروی یک واسط الکترونیکی ذخیره می شود و کاربر با استفاده از یک کامپیوتر یا ابزار خواننده آن واسط الکترونیکی می تواند از آن استفاده کند. یک مثال متعارف آن استفاده ازCD آموزشی است که در کشور خودمان بسیار از آن استفاده می شود
3. آموزش از طریق وسایل و ابزار دیجیتال همراه: آموزشی است که از طریق و سایل و ابزارهای دیجیتالی همراه از جمله PDA و Tablet PC و ... ارائه می شود.
4. آموزش از طریق تلفن همراه: آموزشی است که کاملا جدید است و تقریبا می تواند در گروه بالا قرار گیرد اما به علت افزایش تعداد افراد دارنده تلفن همراه و تمرکز بروی این روش که به mlearning شهرت یافته دسته ای جدا برای آن در نظر گرفته می شود. به خوبی می توان این روش را پیاده سازی کرد. ولی لازمه آن ایجاد زیر ساخت های مخابراتی است. خیلی از مردم مخصوصا در جوامع شهری وقت زیادی از خود را در انتظار وسایل نقلیه، ترافیک و غیره از دست می دهند. تا همین چند سال پیش افراد برای استفاده از این وقت، کتاب هایی همراه خود جابه جا می کردند که مشکات خودش را داشت مثلا در را ه های ناهموار آسیب زیادی به چشم وارد می شد و ... . با ارائه ذخیره ساز های دیجیتالی صدا، مطالعه به سمت آموزش از طریق صدا حرکت کرد؛ ولی همچنان آموزش از طریق چشم بالاترین کارایی را دارد. بنابراین استفاده از ابزارهای دیجیتالی تصویری بهتر از همه است زیرا :
4.1 می توان به جای نوشته از تصاویر ثابت و متحرک و یا فیلم استفاده کرد
4.2 می توان اندازه نوشته ها را بسته به موقعیت و کاملا دلخواه بزرگ و کوچک کرد.
4.3 می توان از خوانندگان متن یا صدای ضبط شده همراه متن و حتی موسیقی در کنار آموزش استفاده کرد.
4.4 در صورت خستگی از مطالعه می توان از وسایل تفریحی داخل این وسایل استفاده کرد.
موفق باشید

___________________________________
آیا دوره های آموزش مجازی برای من مناسب است؟

شما می توانید دوره های آموزش مجازی زیادی را در اینترنت پیدا کنید که برخی از این دوره ها دانشگاهی و برخی غیر دانشگاهی هستند و رشته های زیادی را نیز تحت پوشش خود دارند و به شما برای یادگیری کمک می کنند.
اما، با توجه به اینکه دوره های آنلاین امکانات زیادی را در اختیار شما قرار می دهند و تا حد زیادی می توانند با شرایط خاص شما از لحاظ فیزیکی ، زمانی و مکانی خود را هماهنگ کنند، به اتمام رساندن دوره های الکترونیکی نیازمند توانایی ها و مهارت های شخصی نیز می باشد.
در ادامه چند سوال مطرح شده است که به شما کمک می کند که بدانید دوره های آموزش مجازی و آموزش الکترونیک برای شما مفید است و می توانید به راحتی دوره را به پایان برسانید. اما فراموش نکنید که در بسیاری از موارد و شرایط توانایی های فردی که در تست مشخص می شود در شما وجود ندارد ویا ضعیف است در بسیاری از مراحل زندگی برای شما مفید خواهد بود. از اینرو چه نتیجه تست شما + باشد و چه - بد نیست که در خصوص برخی از موارد که پاسخ شما به سوال مربوطه منفی است ، کمی فکر و تامل کنید و در جهت رفع آن کوشا باشید.

1.آیا نظم و ترتیب کافی برای انجام دادن تکالیف درسی خود را بدون تنظیم ساعت کلاس دارید؟
2.شما در مدیریت زمان خود خوب عمل می کنید؟
3.آیا در یادداشت نوشتن در زمان صحبت استاد خوب عمل می کنید؟
4.شما می توانید در خارج از سیستم کلاس برای خود کار کنید؟
5.آیا شما دوست دارید مطالبی را که یاد میگیرید بجای گفتن، تایپ کنید؟
6.آیا فکر می کنید در استفاده از اینترنت، کامپیوتر و ایمیل خوب عمل می کنید؟
7.آیا فکر می کنید در زمان های که نیاز به کمک داشته باشید می توانید به راحتی از دیگران کمک بگیرید؟
8.آیا به خود برای استفاده و تجربه یک سیستم آموزش جدید اعتماد دارید ؟
9.ایا فکر می کنید که یک فرد متکی به خود هستید ؟
10.تمام کارهای خود را بدون یادآوری دیگران انجام می دهید؟
11.آیا کامپیوتر شما به اینترنت دسترسی دارد؟
12.سفر های درون شهری برای شما سخت است؟
اگر پاسخ شما به تمام موارد بالا + مثبت باشد، دوره آموزش الکترونیکی e-learning برای شما بهترین گزینه آموزشی است. حتی اگر به 7 سوال از موارد بالا نیز پاسخ + مثبت داده اید، می توانید با خیال راحت در دوره آموزش الکترونیکی ثبت نام کرده و اطمینان داشته باشید که در پایان دوره نتیجه مناسبی را دریافت خواهید کرد.
اگر از میان سوالات بالا به کمتر از 5 سوال پاسخ مثبت داده اید، ما به شما پیشنهاد نمی کنیم دوره های آموزش الکترونیکی را نه در OLC بلکه در دیگر مراکز آموزش آنلاین استفاده کنید. مهارت های شخصی و فردی شما به گونه ایست که استفاده از دوره های آموزشی الکترونیکی برای شما سخت خواهد بود و عدم نتیجه در پایان دوره برای شما بسیار سخت تر و گران تر از هزینه ایست که برای خود دوره پرداخت می کنید.
اما، در صورتی که از میان سوالات بین 6 تا 7 سوال را پاسخ + مثبت داده اید و یا تمایل شدید دارید که بنا به دلایل خاص مانند نبود امکان شرکت در کلاس های حضوری به دلیل مشکلات کاری یا حتی نبود مرکز آموزش خوب در محیط و شهر محل سکونت خود تنها راه فراگیری برای شما استفاده از دوره های آموزش مجازی و الکترونیکی است، مشاوران آموزش می توانند قبل از شروع دوره کتاب ها و جزوات آموزشی را در اختیار شما قرار دهند که بتوانید خصوصیات فردی و توانایی های خود را برای استفاده از دوره های آنلاین تکمیل کنید.

___________________________
آموزش مجازی چیست؟

آموزش مجازی چیست ؟ این سوال معمولاً بسته به افراد با زمینه کاری مختلف و سوابق علمی گوناگون جوا ب های مختلفی نیز دارد.
در هر صورت آموزش مجازی یک پدیده خیلی زیباست. این اصطلاح در سال 2000 اختراع شد. کارآمد بودن آموزش مجازی دلیل رشد آن را در سال های گذشته و توسعه آن در آینده توجیح می کند .
اصل و ریشه آموزش مجازی به زمانی برمی گردد که استفاده از تکنولوژی و برای پشتیبانی سیستم های آموزش رایج شد. مثل استفاده از فیلم و تلویزیون در برنامه های آموزشی در زمان های گذشته.

در حدود سال 1980 وقتی استفاده از کامپیوتر در زندگی روزانه مردم، کم کم رایج می شد. استفاده از برنامه های آموزشی و سیستم آموزش CBT ) (Computer Base Training با استفاده از سی دی و فلاپی جای خود را باز کرد. اما در حدود سال های 1990 که وب بوجود آمدف این آموزش آنلاین بود که گردنه رقابت را ربود و پا به عرصه وجود گذاشت و با سرعت خیلی زیاد رشد کرد.
هر جا که دسترسی به اینترنت فراهم بود استفاده از آموزش آنلاین هم رایج تر بود. در اواخر دهه 1990 بسیاری از شرکت ها متوجه بازار بزرگ آموزش آنلاین شدند و براساس آن دوره های آموزشی آنلاین را فراهم کردند و ارایه دادند.
در این زمان و به فاصله کمی ابزارهای جدیدی بوجود آمدند ولی نه برای ارایه مطلب آموزشی ، بلکه برای مدیریت سیستم های آموزشی که LMS (Learning Management System ) نام گرفتند.
در حدود سال 2000 زمانی که بمب دات کام ها منفجر شد شگفتی بزرگی به نام "e" بوجود آمد. و همه چیز با "e" آغاز شد. مانند e- business ، e-comersو آموزش مجازی e-learning نیز پا به عرصه گذاشت و به یک تجارت و شاید به یک صنعت بزرگ بدل شد.
یکی از مزایای بزرگ آموزش مجازی در آن زمان عدم نیاز به سفرهای کوتاه و بلند برای رسیدن به مکان های آموزشی بود. امکان دسترسی به تمام منابع آموزشی چه در روز و شب و هر کجا که نیاز داشتید، در منزل یا محل کار. تمام این تعاریف به این معنی بود که شما در هر کجا که دوست داشتید می توانید درس بخوانید و کسی هم نبود که به شما بگوید چه موقع این کار را انجام دهید.
وقتی این هیاهو ها خوابید مردم خیلی زود تصمیم گرفتند که از آموزش مجازی رها شوند. برای اینکه به نظر نمی آمدکه آن ها را به آرزویشان برساند. در خصوص سرمایه گذاری های زیادی هم در این زمینه شده بود نگرانی های وجود داشت که جواب بدهد می دهند یا خبر. این نگرانی ها دلایلی داشتند:
اول اینکه : خیلی کم پیش می آمد که آموزش مجازی با یک فکر باز و منتقی با سیستم سنتی مقایسه شود. برای آن گروه که احتیاج داشتند معلم باشند. کار کردن بر روی منابع درسی آموزشی بصورت صرف کافی نبود .
دوم اینکه : کارمندان فکر می کردند شغل خود را از دست می دهند آنها علاقه مند نبودند که پشت میز بنشینند و کامپیوتر کار آن ها را انجام بدهد
در این زمان بود که 2 گونه آموزش به وجود آمد.

تعاریفی از آموزش الکترونیکی ، آموزش مجازی ، آموزش الکترونیک