کلید مدیریت زمان در کسب و کار

photo_2016-09-27_20-49-26

برای افرادی که کارهایشان از زمانشان بیشتر است بهترین راه برای رسیدن به تمام کارهایشان استفاده از فن مدیریت زمان است. با توجه به دوره بازاریابی و مدیریت بازارهای ملی و بین المللی آکادمی مجازی ایرانیان، برای کاهش استرس، افزایش کارایی و همین‌طور کاهش زمان بین تعیین هدف و رسیدن به آن می‎توانید از این کلید مدیریت زمان استفاده کنید.

۱ کاهش عوامل مزاحم

 در دنیای امروزی عوامل مزاحم همه جا هستند و دست از سرتان بر نمی دارند. تلویزیون، اینترنت، مسیج‌ها و البته از همه مهم‌تر شبکه‌های اجتماعی. همه این‌ها برای مدیریت زمان مزاحمت‌های بزرگی محسوب می‌شوند. اگر در خانه کار می‌کنید، وسایلی مانند تخت گرم و نرم‌تان هم می‌تواند مزاحمت به حساب بیاید. ولی باید در برابر این مزاحمت‌ها شما پیروز شوید.تا جایی که می‌توانید خود را از عوامل مزاحم دور کنید. پشت میزی بنشینید که هیچ تلویزیونی اطرافش نباشد.گوشی خود را در اتاق دیگری بگذارید. اگر امکانش هست اینترنت خود را خاموش کنید یا اگر نمی توانید، طوری زمان‌بندی کنید که هر ۲ ساعت یک بار فقط ۱۰ دقیقه از اینترنت برای کارهایی غیر از کار اصلی‌تان استفاده کنید.

۲ لیست اولویت‌ها

 دانستن اولویت‌ها برای استفاده بهتر از زمان ضروری است. اولویت‌بندی سبب می‌شود که شما کارهای مهم‌تر را اول از همه انجام دهید و در نتیجه کارهایتان منظم‌تر و موثرتر پیش می‌روند. اولویت‌بندی کارها به چندین شکل مختلف انجام می‌شود. به عنوان مثال اگر کارهای شما باید در زمان معین به اتمام برسد، کارهایی که زمان اتمام نزدیک‌تری دارند در صدر لیست اولویت‌ها قرار می‌گیرند.هر چند ممکن است همیشه زمان اتمام کارها عامل اصلی برای اولیت‌بندی نباشد. در این صورت می‌توانید کارهای سنگین‌تر و بزرگ‌تر و یا کارهایی که از نظر خودتان مهم‌تر هستند را در بالای لیست اولویت‌های کاری خود قرار دهید. قرار دادن کارهای کوچک‌تر و کم‌اهمیت‌تر در انتهای این لیست باعث می‌شود تمرکز بیشتری روی کارهای مهم‌تر خود داشته باشید. بنابراین همیشه در نظر داشته باشید که اولویت‌بندی کارها بر اساس زمان اتمام، حجم کار یا میزان اهمیت آن می‌تواند تاثیر زیادی روی افزایش تمرکز داشته باشد.

۳ یادداشت برداری (با قلم، نه با کیبورد)

در عصر حاضر دیگر کمتر کسی از خودکار و مداد و این نوع وسایل نوشتن استفاده می‌کند و اکثر افراد به کیبورد روی آورده‌اند. اما بزرگان فن مدیریت زمان این را می‌دانند که قلم‌ها هنوز هم بسیار پراهمیت هستند.. نوشتن به شما این امکان را می‎دهد که کارهای پیش‎روی خود را ببینید، ایده‎هایی که با تکمیل آن کارها مرتبط هستند را به خاطر بسپارید و از همه مهم‎تر وقتی کاری را انجام می‎دهید و روی آن خط می‎کشید احساس خوشایندی را برای شما فراهم می‎کند. شما می‎توانید از قلم برای نوشتن لیست‎ها، اولویت‎بندی کارها، یادداشت کردن ایده‎ها، کشیدن طراحی‎ها روی کاغذ و نوشتن جداول بهره ببرید. تقریبا همه همین عقیده را دارند که استفاده از یک قلم معمولی برای انجام این کارها بسیار راحت‎تر و بهتر از استفاده از یک نرم افزار خاص است. پس خودکارهای خود را از کمد خود بیرون بیاورید و دوباره با آن‌ها آشتی کنید.

۴ دنبال کردن مرحله به مرحله اهداف

تا به حال سعی کرده‌اید یک سیب را به طور کامل در دهان خود جای دهید؟ هیچ کس یک سیب کامل را یک جا نمی‌خورد، معمولا آن را به قطعات کوچک‌تر تقسیم می کند و قسمت به قسمت آن را می‌خورد. همین موضوع در مورد فن مدیریت زمان هم صادق است. اگر بخواهید کارهای بزرگ را یک‌جا انجام دهید زود خسته می‌شوید و احتمال اینکه حواس‌تان از کار پرت شود زیاد می‌شود. اما اگر این کارها را به قسمت‌های کوچک‌تر تقسیم کنید، اتمام آن‌ها هم ساده‌تر می‌شود و هم نتیجه بهتری خواهد داشت چون آن کار را با خستگی انجام نداده‌اید.

در مورد زمان با خودتان صادق باشید و یک برنامه زمانی خوب برای انجام دادن آن کار در مراحل هفته به هفته، روز به روز یا حتی ساعت به ساعت تنظیم کنید و سعی کنید تا زمان مقرر برای اتمام آن کار همه چیز را مرحله به مرحله پیش ببرید. هر وقت که یکی از مراحل کار را به خوبی به اتمام رساندید به خود یک جایزه بدهید. این جایزه می تواند ۵ دقیقه استفاده بیشتر از اینترنت برای کارهای دیگری همچون شبکه‌های اجتماعی باشد، یا یک خوراکی خوشمزه یا تماشای تلویزیون. جایزه دادن به خودتان باعث می‌شود تشویق شوید که مراحل دیگر کار را هم با دقت انجام دهید.

فایل صوتی “۸ خان مدیریت زمان” را ببینید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *